OSLAVA ZIMNÍHO SLUNOVRATU

Zimní slunovrat 

aneb předoslava Štědrého dne a večera

Chceme být spolu. I v ten nejdůležitější den v roce. A tak se vracíme zpět ke dni, kde pramení veškeré oslavy Vánoc.

Do dne zimního slunovratu. 

Nejkratšího dne a nejdelší, magické, předštědré noci

Prožijeme spolu kouzelný den i večer podle našich představ. Navzájem se inspirujeme pro následující sváteční dny, abychom je mohli prožít v té největší dokonalosti. 

Zdobení stromečku

Hned od rána spolu budeme zdobit stroměček. Tak jak se to dělalo už od pradávna a právě na den zimního slunovratu.

Zdobilo se perníčky, jablečnými křížalami, ořechy, sladkým pečivem a hlavně přáníčkami do dalšího roku. Tak si na něj nezapomeňte připnout i to svoje a zanechte rovnou třeba i malou drobnost pro vaše nejbližší přátele a rodinu. 

Vánoční market

Bude příležitost vyřešit i dárečky na poslední chvíli. Od 9  do 17  se stane z naší workshopové místnosti vánoční market a zároveň dílna na výrobu vánočních dárečků. Nebudou chybět produkty z naší kuchyně - oříšková másla, granoly, vaječňáky. Ale i spousta výrobků od našich dodavatelů a spřátelených projektů - knížky, plakáty, lněné pytlíky, ošatky na chleba, Kinto termosky i konvičky a ještě mnohem více.

Dílna výroby dárku z přírody

Během odpoledne budeme tvořit a trochu si i hrát. Sami nebo společně s vašimi dětmi si přijďte vyrobit pár dárečků ze zimní přírody. Máme pro vás připravenou dílnu na výrobu vánočních ozbob na stromek, krmítko pro ptáčky z šišky, sada na pouštení lodiček ze skořápek vlašškých ořechů, věneček z jehličí a odnesete si i vánoční balící papír jednoduše dozdobený obyčejnou bramborou. 

Štědrodenní obyčeje

štědrodenní „čarování" se točilo kolem nejdůležitějších věcí. Jaká bude úroda, jestli všichni v rodině zůstanou zdraví a zda se dcera vdá nebo syn ožení. 

Než vám přineseme nějaké z postních jídel z našeho vánočního menu, můžete si odpoivědět na některou z těchto otázek.  Podle tradice totiž pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů se zapálenými svíčkami dokáže předpovědět naši budoucnost či odpovědět na věc, kterou chceme znát. Vše bude pro vás od nás připravené a pak už si stačí jen hrát.

Stědrovečerní degustační menu a živé koledy

Večer si uděláme speciální, ale stále v poklidu a pokoře. S tou největší vděčností k přírodě. S lidmi nejbližšími našemu srdci.

Štědrovečerní hodování začínalo v okamžiku, kdy se obloze objevila první hvězda. A tak na ni počkáme a pak se společně pustíme do slavnostní večeře o devíti chodech. A společně myslíme doslova.

V jedné varientě můžeme každý z chodů sdílet se svým nejbližším. Jíst ze stejného talíře, abychom si jeden druhému zůstali i v následujícím roce. Menu si však můžete prožít jen sami pro sebe.  

Štědrovečerní tabule se bude skládat symbolicky ze všech plodin, které se urodily za daný rok, aby se i ten příští rok nesl v hojnosti a urodilo se toho ještě mnohem více.

K večeři nám budou znít živé koledy v podání naší pekařky Nikolky doprovázené violoncellem naší kuchařky Péti.

Vidíme se ve středu 21.12. v Etapě od 9:00 do 21:00

Díky, že jste se zastavili.

Můžete se zapsat k odběru našeho Etapa letteru.

Dívejte se nám pod ruce

Vaše Etapa